Bloggen om Becciebus

Jaha, så var vi där igen ...

Jag förstår inte varför det ska vara så svårt att uppdatera hemsidan hyggligt regelbundet, men så är det. Nu fick jag en påminnelse om saken så nu blir det en snabbgenomgång av senaste nytt. 

Inlägget precis före detta berättar att vi hoppades på valpar i april. Det blev det också, tre stycken jättefina småttingar (två hanar och en tik). De har hunnit bli fyra månader nu och har hem allihop, en har flyttat hela vägen till Finland till och med. 

Så hoppades vi på ännu en bolonkakull, Zina löpte i maj och parades men tyvärr gick hon tom. Det får bli ett nytt försök nästa gång hon löper.

Men nu hoppas vi på lhasa apsovalpar i mitten av oktober, tanken är att Ebba ska paras och går allt som vi hoppas får vi en fin kull i mitten av oktober. Det är bara att hålla tummarna.

För övrigt har det varit ett mycket märkligt och underligt år, jag som är så van att fara land och rike kring och delta i olika hundutställningar, ibland med familjen och ibland med goda vänner. Inget sådant har det blivit i år, det känns lite tomt men det är självklart inget jag ifrågasätter. Vi måste vänta ut pandemin som råder för allas bästa. Men självklart, nästa år hoppas jag att allt är mer som vanligt och våra härliga resor kan bli av igen. 


Vi hoppas på valpar i april

Stitch    Stella

Det här vackra paret hoppas vi ska bli föräldrar i mitten av april. Stella har just börjat löpa så nu håller vi tummarna att allt går som planerat. 

Tiken: SE UCH NO UCH Russkaya Roskosh Utrennaya Zvezda (Stella)
Hane: NO JV-19 Russkaya Roskosh Solnechyi Svet (Stitch)


Bolonkadagen och Stella

Så har vår rasklubb hållit detta års upplaga av Bolonkadagen. Det har varit mycket slit och jobb för oss som sitter i styrelsen med planerande och praktiska förberedelser men det har det varit så värt! Det kom mycket folk, vi kunde erbjuda många roliga aktiviteter och vädret var helt på vår sida. En toppendag i Strängnäs. Och inte blev det sämre av att vår Stella tog hem BIS 

DSC_9820-Redigera


Härliga hund

Ingen har väl missat att sista numret av Härliga Hund (nr8 2019) har med bolonka som rasspecial. Det känns så härligt kul att vår ras får lite välförtjänt uppmärksamhet. Extra kul också att vovven som pryder första uppslaget av artikeln är min och Susanne Wiks fina härliga Stella!

20190727_102802

20190727_102812


Stella har blivit champion

Stella bor hos kompisen Susanne uppe i Hudiksvall och hon har verkligen farit runt och visat upp vår lilla prinsessa under sommaren, och den 15 augusti fyllde hon två år. Cert hade hon redan en hel rad av, dessutom ett norskt. Men alla dessa har hon fått som junior och unghund, och minst ett måste vara erövrat efter tvåårsdagen. Två försök på Gotland förra helgen gav inget, där var det hennes kullsyster Olga (ägd av Birgitta Schéle) som kammade hem cert och championat. Också jätteroligt!!

Men så denna helg! Nu var det dags i Högbo/Sandviken och nu var det dags. 

SKK 1 sept

BIR med Cert och championat, dessutom Nordic cert!!! Domare Eva Nielsen

SDHK 2 sept

Ja, hon smällde till i går också, på SDHKs utställning på samma plats, BIR här också, men nu var championatet ju redan i hamn. Domare Göran Bodegård


Stella, Årets Bolonka 2017

IMG_20180310_205843_857

I helgen höll Svenska russkaya Tsvetnaya Bolonkaklubben sitt årsmöte, faktiskt här på Hovgården men i min grannes festlokal. Som traditionen bjuder delade vi ut priser till årets utställnings-, lydnasds-, rallylydnads- och nose workbolonka. 

Vår Stella (som jag samäger med kennel Stensöbäcken's, Susanne Wik och där Stella också bor) tog hem förstapriset som Årets Utställningsbolonka 2017! Så fantastiskt roligt och vi är ofantligt stolta över vår lilla tjej som ännu är så ung. Och hon är inte bara vacker, hon är livlig och glad också. En liten dröm faktiskt 


Stella och Heaven på utställning

16832838_10208435593596281_838691542_o

De här två förtjusande damerna har varit på en liten inofficiell utställning i Söråker idag, tillsammans med matte och husse Susanne & Hans. Som synes har det gått jättebra; Stella blev BIR valp, och Heaven BIR. Kritiklapparna lät inte skämmas för sig de heller! 


Stella och Heaven hälsar

Stella 5 månader, Heaven 13 månader

Det här är Stella och Heaven, de två små prinsessorna som jag deläger men som bor i Hudiksvall hos vännen ch kollegan Susanne Wiik. Som de prinsessor de är är det självklart att de ska vila på soffkuddarna. Ska det vara fint så ska det :) 


 

Bloggerskan själv

DSC_2252 (Small)
Susanne Nevelius

Blogghistorik

«oktober 2023»
tiontofr
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Senaste inlägg
Unga lhasaflickor på utställning
Ebbas valpar har flyttat
Tre tikar och tre hanar
Spännande väntan
Ebba är parad
Finbesök
Runda magar
Väntan på tecken
På sommaren
Välkommen tillbaka Lise

Senast kommenterade
Ebbas valpar har flyttat
Runda magar
Lägesrapport i juletid
Gott Nytt År
En resa till Åland
Valpshow i Bro
Sofie har flyttat
Smålhasorna växer
Väntan på tecken
Vi hoppas på valpar i april

Kategorier
Becciebus
Bentley
Bil
BPH
Candy
Chip
Dator och hemsidepyssel
Diverse
Ebba
Elsa
Ewy
Familjeliv
Francine
Fransoskullen
Gamekullen
Heaven
Hilda
Häxkullen
Jaina
Kallekullen
Lhasa apso
Lise
Mark
Nelly
Oboy
Oskar
Parning
Rallykullen
Ringträning
Sofie
SRTBK
Stella
Stensöbäcken's
Stitch
Utflykter
Utställning
Valpar
Vardagsliv
Veterinär
WoW-kullen
Zina
Ztina

Arkiv
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015