Bloggen om Becciebus

Jaha, så var vi där igen ...

Jag förstår inte varför det ska vara så svårt att uppdatera hemsidan hyggligt regelbundet, men så är det. Nu fick jag en påminnelse om saken så nu blir det en snabbgenomgång av senaste nytt. 

Inlägget precis före detta berättar att vi hoppades på valpar i april. Det blev det också, tre stycken jättefina småttingar (två hanar och en tik). De har hunnit bli fyra månader nu och har hem allihop, en har flyttat hela vägen till Finland till och med. 

Så hoppades vi på ännu en bolonkakull, Zina löpte i maj och parades men tyvärr gick hon tom. Det får bli ett nytt försök nästa gång hon löper.

Men nu hoppas vi på lhasa apsovalpar i mitten av oktober, tanken är att Ebba ska paras och går allt som vi hoppas får vi en fin kull i mitten av oktober. Det är bara att hålla tummarna.

För övrigt har det varit ett mycket märkligt och underligt år, jag som är så van att fara land och rike kring och delta i olika hundutställningar, ibland med familjen och ibland med goda vänner. Inget sådant har det blivit i år, det känns lite tomt men det är självklart inget jag ifrågasätter. Vi måste vänta ut pandemin som råder för allas bästa. Men självklart, nästa år hoppas jag att allt är mer som vanligt och våra härliga resor kan bli av igen. 


Nu har Ferdinand också flyttat

Så blev det Ferdinands tur att flytta, numera heter han Ior och finns hos matte Tove och husse Mattias i Göteborg. Det var lite extra svårt att skiljas från den här killen, han har ju varit kvar lite längre hos oss och vi har lärt känna honom ordentligt, en helt underbar liten filur. Kvar hos oss finns nu Francie, hon ska få stanna.

20190526_093746


Tre har flyttat

Tiden flyger iväg!!!! Nu är Ebbas valpar drygt nio veckor gamla och tre av dem har flyttat hemifrån. Det är Antoine (Milo), Pauline (Elsa) och Simone (Laura) som hittat helt underbara familjer. Lycka till mina älsklingar!!!!! 

Fy så jag saknar dem, det har varit så otroligt roligt med den här kullen! Friska glada och starka valpar som har kunnat njuta av ett helt osannolikt vackert vårväder de sista veckorna. Ytterdörrarna har stått på vid gavel och valparna har i stort sett kunnat springa in och ut som de velat, aldrig har jag torkat så lite efter ett gäng valpar. härligt!

IMG_20190427_140339_069

Antoine (Milo) for till Örebro

IMG_20190429_154131_606

Pauline (Elsa) bor nu i Vännäs

IMG_20190501_123038_372

Simone (Laura) kom till Stockholm


Matdags för bebisarna

Idag, på treveckorsdagen, har de små fått två nya upplevelser, dels har de fått flytta ut från väntrummet till hagen i stora hallen. Nu bor de mitt ibland oss i familjen. 

Nyhet två blev att få smaka på fast föda. Alla smaskade, några mer ivrigt än de andra men helt klart var det en bra början. 

Nu börjar det bli fart, de tultar runt och börjar göra mer "hundiga"saker, som lite vift på svansen, försök att klia sig (fast då ramlar man) och en tass som försöker leka lite med ett syskon. Men än är det mest äta och sova som gäller. Men nu går det fort framåt ❤

20190318_131031


Smålhasorna växer

20190306_142414Ebbas valpar växer så det knakar, de är blanka och feta som små julgrisar. Nu börjar ögonen komma, först ut är lilla Francine!

Ja, namnen är i stort sett klara. Det är lite finputs kvar på lullet runt själva tilltalsnamnen, men just de är klara. De heter inte mindre än Pauline, Simone, Ferdinand, Francine och Antoine, i den ordning de är födda. 

Jag har inte tagit så mycket bilder ännu, de har fått vara ifred med sin mamma i möjligaste mån. Jag väger dem varannan dag och bäddar med rent var dag. Då passar jag på att checka dem, och med det får det räcka de här första veckorna. Men snart är de mogna för lite mer socialt umgänge och då kommer kameran fram också. 


Ebbas små är här

20190225_125538Natten mellan söndag och måndag kom Ebbas valpar. Det blev två hanar och tre tikar, alla friska och frodiga. Lite blandade färger, hanarna är particolor och den brindle som ligger längst ner till vänster på denna bild. Tikarna är en svart med vita tecken och två brindle, en ljusare och en mörkare. 

Ebba är en duktig liten förstagångsmamma så de växer och går upp i vikt precis som de ska. Alla är väldigt livliga och håller sig framme vid matbaren så fort chansen ges. Stackars Ebba ger sig knappt tid att äta, så ibland får vi uppmuntra henne att ta sig en liten utflykt utanför valplådan. Det där brukar ju bli lite lättare för de kärleksfulla mammorna när det gått några dagar.

Namnen filar vi på lite till, de är på väg. temat kommer att på sett och vis ges av min Becky (som ju gett min kennel sitt namn). 

Det har varit lite tuffa dagar fram till nu ändå, men det beror på mig, inte mina fantastiska duktiga hundar. Samma natt som valparna kom sjuknade jag in i någon form av magsjuka. Jag kan inte precis säga att jag rekommenderar att förlösa en tik samtidigt som sådan sjuka sätter in med full kraft .. Ingen hade jag hemma som kunde bistå mig heller. Efter det har jag legat sjuk och först igår fick jag i mig lite buljongsoppa. Bra bantningskur i alla fall, om man nu ska se något positivt med det hela   Hur som helst, allt går på något sätt


Valprummet dag 58

20190222_073311

Nu har jag och Ebba flyttat in i valprummet, dagarna går och snart är det dags! På onsdag är det dagen D, eller V kanske ... V som i valp :) 


Ebba är dräktigt!!

Nu kan vi konstatera att visst bor det små valpar i Ebbas mage! Den växer undan för undan, och börjar bli så rund och fin nu. Igår tyckte jag till och med att jag kände små små fosterrörelser, och så kan det vara. Vi har vare sig gjort ultraljud eller röntgat (det har jag inte gjort med någon av våra tikar) så länge har vi fått tänka; kanske, kanske inte.

 20190214_140636

Magen är större än vad man kan tro av bilden

 

Lilla Oskar har förresten flyttat. Men vare sig speciellt långt och han är fortfarande kvar i familjen. Vår yngsta dotter pluggar till förskolelärare vid Uppsala universitet, men även om hon får åka dit då och då så är de mesta kurserna av den art att det mesta kan göras hemifrån. Hon kände att dagarna blev trista och lite ensamma så lösningen blev Oskar. Som hon döpt om till Gösta... Han har fått en underbar familj hos Amelie och Gustav, och behöver de hundvakt så har hon en given hundvakt i sin syster som bor alldeles nära. Toppen!!!


 

Bloggerskan själv

DSC_2252 (Small)
Susanne Nevelius

Blogghistorik

«november 2023»
tiontofr
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Senaste inlägg
Unga lhasaflickor på utställning
Ebbas valpar har flyttat
Tre tikar och tre hanar
Spännande väntan
Ebba är parad
Finbesök
Runda magar
Väntan på tecken
På sommaren
Välkommen tillbaka Lise

Senast kommenterade
Elsas valpar är här!
Runda magar
Ebbas valpar har flyttat
Lägesrapport i juletid
Tre tikar och tre hanar
Gott Nytt År
En resa till Åland
Valpshow i Bro
Sofie har flyttat
Smålhasorna växer

Kategorier
Becciebus
Bentley
Bil
BPH
Candy
Chip
Dator och hemsidepyssel
Diverse
Ebba
Elsa
Ewy
Familjeliv
Francine
Fransoskullen
Gamekullen
Heaven
Hilda
Häxkullen
Jaina
Kallekullen
Lhasa apso
Lise
Mark
Nelly
Oboy
Oskar
Parning
Rallykullen
Ringträning
Sofie
SRTBK
Stella
Stensöbäcken's
Stitch
Utflykter
Utställning
Valpar
Vardagsliv
Veterinär
WoW-kullen
Zina
Ztina

Arkiv
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015