Bloggen om Becciebus

Lilla Micky/Ruskie har flyttat

Så kom då dagen när det var dags för den första av Elsas valpar att få flytta hemifrån.

Han har hittat en underbar famil i Marie och Stefan som bor i Stockholm. Det är dessutom så lyckat att hans "mormor" äger hans halvsyster Dolly (som kallades Jaina när hon bodde hos mig). De två kommer att få stor glädje av varandra, det är jag säker på!!

20190915_143548  Stort lycka till säger vi här i Torsvi till den nya familjen


Elsas frön

Valparna växer så det knakar!! Jag har sällan skådat sådana härliga vilddjur! De är framåt och kavata, har fantastiska pälsar som lovar härliga lockar, trevligt byggda fina huvuden. Jag har fortfarande valpar lediga 

IMG_20190812_181948_212


Elsas valpar är här!

Nu har de kommit; Elsas och Oboys valpar. Det blev fyra stycken den här gången, en hane och två tikar. De är alla bruna, en tik har eventuellt tantecken men det ska jag inte svära på ännu. Jag ska titta mer ordentligt på dem de nämaste dagarna. Jag har mest låtit mor och barn ta hand om varandra och bara gjort det jag måste helt hastigt. 

Elsa är en supermamma, förlossningen gick snabbt och lätt och hon tar så fint hand om alla sina små gryn. Jag är så lycklig för den här fina kullen 

20190709_165215

Häxkullen kallar jag det här gänget, de kommer att få namn efter någorlunda snälla häxor och trollkarlar från seriernas värld


Nu är de små en vecka gamla

Och de äter och sover, växer också förstås   Det händer inte så mycket annat i deras värld just nu. Ett par bilder finns på deras sida Kallekullen under rubriken Valpar. Än är de få, men när de blir äldre kommer det garanterat att bli många fler. Just nu vill jag störa så lite så möjligt. Jag kan i alla fall bjuda på en bild på deras bostad. 

20180818_223632

Nu är taket nedfällt i övre hörnet, så de har som en liten koja. Det rödaktiga ljuset kommer av att det sitter en värmelampa, en så kallad grislampa, i taket. Den tänder jag då och då om det känns lite kyligt i rummet så här första tiden. När de blir lite större och robustare tar vi bort den. 


Elsas valpar!

Så har de äntligen kommit! Elsas och Zingos små valpar. Det blev tre svarta hanar. Välkomna till världen små vänner! Det kommer mer information och bilder framöver och eftersom på de små både här i bloggen, men framförallt under fliken Valpar och Kallekullen

Ett dygn gamla Valparnas namn


Elsa väntar smått

Nu är jag helt säker på att Elsa väntar smått. Det är några veckor kvar och magen är inte så stor än. Jag tror på en rätt liten kull, kanske två ... vi får se. 

Blivande pappa är vackra och söta Pifpaf Gaff Tchiorny Plut (Zingo), ägd av Annika Nilsson i Stallarholmen. 


Elsa ögonlyst och patellaundersökt

Eftersom jag inväntar löp och förhoppningsvis parning och valpar på Elsa inom en snar framtid så var det hög tid att ordna tid för ögonlysning och patellaundersökning. Jag fick en passande tid i Katrineholm, två timmars bilresa bort och mitt emellan två nattskift. Lite tungt men det var det värt för allt såg bara fint ut. Nu inväntar vi löpet! 

20180610_205957


April

Nu är det äntligen vår på riktigt! Vi har haft ett par riktiga sommardagar till och med, så varma att hundarna, ovana som de är, flämtat i värmen. Ännu inte vana att söka skugga trots att det finns gott om den. Ja det är en härlig tid nu!

Lilla Sofie har härliga dagar, hon är tuff och framåt och bekantar sig glatt med alla människor och alla främmande situationer. Idag satt hon i mitt knä medan vi körde "mormors" bil genom tvätten på CirkelK. Först lite obehag, men sekunden senare tittade hon bara intresserat på de stora borstarna. 

Vi väntar och väntar på att Elsa ska börja löpa. Förhoppningsvis kommer det i slutet av maj åtminstone. Då blir det parning och så småningom en kull fina valpar, hoppas jag. 

Och annars då, jo äntligen har vi tagit tag i det högt efterlängtade hundbadet i tvättstugan. Det har stått en skåpstomme där länge nu, men sedan har inget hänt. Say why .... Ja, men nu äntligen så ska det bli! Jag är så glad, en fast plats i bra arbetshöjd (viktigt). 


 

Bloggerskan själv

DSC_2252 (Small)
Susanne Nevelius

Blogghistorik

«oktober 2023»
tiontofr
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Senaste inlägg
Unga lhasaflickor på utställning
Ebbas valpar har flyttat
Tre tikar och tre hanar
Spännande väntan
Ebba är parad
Finbesök
Runda magar
Väntan på tecken
På sommaren
Välkommen tillbaka Lise

Senast kommenterade
Ebbas valpar har flyttat
Runda magar
Lägesrapport i juletid
Gott Nytt År
En resa till Åland
Valpshow i Bro
Sofie har flyttat
Smålhasorna växer
Väntan på tecken
Vi hoppas på valpar i april

Kategorier
Becciebus
Bentley
Bil
BPH
Candy
Chip
Dator och hemsidepyssel
Diverse
Ebba
Elsa
Ewy
Familjeliv
Francine
Fransoskullen
Gamekullen
Heaven
Hilda
Häxkullen
Jaina
Kallekullen
Lhasa apso
Lise
Mark
Nelly
Oboy
Oskar
Parning
Rallykullen
Ringträning
Sofie
SRTBK
Stella
Stensöbäcken's
Stitch
Utflykter
Utställning
Valpar
Vardagsliv
Veterinär
WoW-kullen
Zina
Ztina

Arkiv
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015